Ağaç Röleve Planı

Ağaç Röleve Planı

Ağaç Röleve Planı Hazırlanması

Her ne kadar kolay gibi görülebilen bir iş olarak gözükse de tam anlamıyla öyle olmadığını söyleyebiliriz. Arazi ve ya orman alanlarında korunması gereken ağaçların tespiti işlemi olarak adlandırılmaktadır. Ağaç Röleve Planı Hazırlanması, mühendislik bilgisi gerektiren son derece profesyonel bir iş olduğunu söylememiz mümkündür. Sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü zor ve kapsamlı bir iş gerektirir. Bu yüzden sürecin verimli şekilde tamamlanması gerekir. Ağaçların planlanması işleminde ise her türlü ağacın boyları, ebatları, türleri ve yaşları tespit edilmektedir. Bu işlemler ise daha çok bilgili mühendislerce yapılmaktadır. Yapılan tespit işleminde ağaçların mutlaka numaralandırılması da gerekiyor. Kimi durumlarda gerekirse ağaç taşıma işlemlerinin bile yapıldığı dönemler olabiliyor. Burada ki planlamanın en temel amaçları doğayı korumak, arazileri ve orman alanların geniş çaplı şekilde korunmasına yardımcı olmaktır. Ağaçların gerektiği durumlarda taşınması yapılacaksa, Kök ve gövde yapısına zarar vermeden bu işlemin mutlaka gerçekleştirilmesi gerekiyor. Eski yerinden sökülen ağaçlar bu sayede daha verimli bir hale dönüşmeye başlamış olur. Daha verimli ve sağlıklı bir yere dikilen ağaçlarla  hem sökülen ağaç kurtulmuş, hem de komşu ağaçlara istenmeyen hiçbir zararın meydana gelmemesi sağlanmış olunur. Röleve planların amaçlarından birisi de yapılacak ağaç olacaktır.

Ağaç Röleve Planı Neden Yapılmaktadır?

Bu planın yapılmasının en temel amaçlarından birisi hem çevreyi korumak hem de geleceğimizi daha fazla garanti altına almak olacaktır. Bu yüzden dolayı Ağaç Röleve Planı  hazırlanması son derece önemlidir.  Çölleşme ve buna benzer olumsuz doğa olaylarının yaşanabilmesi riski bile düşünüldüğünde korkutucu olabiliyor. İşte böyle durumda  Çölleşme ve buna benzer olumsuz doğa olaylarının oluşumuna engel olmak adına bu tür yolların mutlaka işleme konulması gerekir.  Çünkü, çevremizi inceleme altına aldığımızda çok sağlıklı gibi görünen bir  ormanlık alanlar bile zamanla kuruyup yok olma tehlikesini karşımıza çıkardığı durumlar olabilmektedir. Burada gerekli olan en temel yollardan birisi de n bilimsel metodlara dayalı çalışmaların muhakkak yapılması gerektiğidir. Bu sayede orman alanları daha fazla koruma altına alınır. Orman alanların kuruyup gitmesi önlenmiş olunur.

Röleve Planlanmasında Hangi Kaynaklara Başvurulur?

Röleve planlanmasının Tarih kitaplarından, arşiv belgelerinden, özel monografilerden faydalanılarak yapıldığını söylememiz mümkündür. Çok kapsamlı ve aynı zamanda detaylı br süreç oduğu için incelemelerin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Ağaç Röleve Planı Hazırlanması ile orman alanları ve arazilerin daha korunaklı hale gelmesi mümkün hale dönüşür. Bu çalışmada ilk olarak yapılacak adımlardan birisi de arazi çalışması olduğunu söylememiz mümkündür. Ağaçların boy,çap,tepe tacı,sağlık durumların yanı sıra ,özellikleri,yaşı ve türü tespit edilmesi gerekir. Tüm ağaçların sıralandırma işlemi yapılmalıdır. Eğer ki saha da planlanan tesisler varsada  mevcut ağaçlara zarar vermemek adına mutlaka en uygun tekniklerin kullanılması gerekir. Ağaçlar uygun teknikler aracılığı ile sökülerek daha verimli ve sağlıklı alana götürülmektedir.