Define Arama İzni

Define Arama İzni

DEFİNE ARAMAK İÇİN MUTLA İZİN ALMALISINIZ

Define işine girmek demek, büyük hayallerin zorlu yolculuğuna başlamak demektir. Tabi öyle kafanıza göre her yeri kazıp define bulmaya kalkamazsınız. Her şey usulüne ve kuralına uygun olmalıdır. Her işte olduğu gibi, define arama izni alınmadı gerekir. Aksi takdirde yaptığınız iş bir suç teşkil eder ve caza uygulanır. Bunun için, kanun bile çıkarılmıştır. Gerekli izinler alındığı sürece define aranabilir. Kazı yapılacak yer detaylı olarak araştırılıp incelendikten sonra, bölgeye en yakın müze müdürlüğü ve mülki amirliğine mürağcat etmek gerekli izinler alınmalıdır. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra define arayabilir, önemli şeyler bulunursa gerekli yerlere başvurup inceleme yaptırılabilir. Bölünür, devlet kendine düşen payı alır. Sonrasında bulunan definenin size kalan kısmı ile istediğinizi yapabilirsiniz. Bazı kişiler buldukları tüm definenin kendilerine kalmasını istedikleri için, ne yazık ki, kaçak olarak kazılar yapmaktadırlar. Buda define hırsızlığıdır. Ülkemizde tarihi değeri bulunan birçok eser, kaçak olarak yurt dışına kaçırılmaktadır. Bu da bizim tarihi değerlerimizin başka yerlerde sergilenmesine, yani tarihimizin çalınmasına sebep oluyor. Hayallerinize ulaşabilmek adına, hatalar yapmayın. Bu suç ile yakalandığınızda, geri kalan günlerinizi hapiste hayal kurarak geçirmek zorunda kalırsınız.

Define Arama İzni Nasıl Alınır ?

Günümüzde ne yazık ki izinsiz define aramaları yapılmaya devam etmektedir. Bu durumda size düşen görev, şüphelendiğiniz durumlarda hemen en yakın jandarmaya ihbarda bulunun ve define kaçakçılığının önüne geçilebilsin. Eğer define aramayı istiyorsanız, hayalleriniz ve hedefleriniz bunun üzerine ise, elinizde gerekli teçhizat ve bildiğiniz bir yer varsa, tek başınıza kesinlikle böyle bir işe kalkışmayın. Ciddi derecede bir suç işlemiş sayılırsınız. Define arama orman izni alın prosedürlere uygun ve izinli bir şekilde aramaya başlayın. Hem ülkenize geçmişi ile ilgili değerli bir anı kazandırın, hemde siz güzel bir kazanç sağlayın. Bu işi sadece hobi olarak yapıyorsanız bile mutlaka resmi mercilerden gerekli izinleri alın. Kim bilir belkide çok güzel bir eser bulur, hem kendinizi hemde ülkenizi mutlu edersiniz. Gerçekten emin olduğunuz bir bölge varsa, hemen o bölge yakınlarındaki resmi kuruluşlara gidin ve bilgilendirin, izinlerinizi alın.

Define aramaya karar verdiyseniz ve elinizde kesinliğine inandığınız bir adres varsa, ilk olarak o bölgenin geçmiş tarihini iyice araştırın. Hangi uygarlıkların yaşandığını öğrenin. Sonrasında define izni alın. Yasal olarak istediğiniz kadar araştırma yapabilir ve bu konuda gerekli desteği alabilirsiniz. Define arama işi yasal olması gerektiği için, kaymakamlıktan define ruhsatı mutlaka alınmalıdır. Gerekli bilgileri, ödenmesi gereken ücreti mülki amirliklerden net olarak öğrenebilirsiniz. Define kabul edilen ürünler, altın, gümüş, heykel, antika ve antik değerleri bulunan eserlerdir. Ama mutlaka define aramak için gerekli izinleri alıp, izin çıktıktan sonra kazı yapmaya başlamalısınız. Aksi takdirde ceza alırsınız. Ayrıca böyle bir işe kalkışan kişileri görürseniz ihbar etmeniz sizin vatandaşlık görevinizdir.