Fidanlık Kurulumu

Fidanlık Kurulumu

Fidanlık kurulumunu yapılacağı bölgelerde mutlaka gerekli otların yok edilmesi gerekmektedir. Ormanlara fidanlık kurulmadan önce toprak yapısının nasıl olduğu bilinmesi gerekir. Toprak yapısı inceleme altına alındıktan sonra fidanlık kurulumlarının gerçekleşmesi gerekir. Bunun yapılma amaçlarından birisi de toprak verimsiz olabilir. Hal böyle olunca da boşu boşuna verimsiz topralarda fidanlık kurulumlarının yapılmasını sağlamış olursunuz. . Ormanda olan ağaçların belirli standartlarda yetişerek kazanılması adına bu tür hususlara da mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Fidanlık kurulumu sırasında ise mutlaka abani sürülerin ve gereksiz otların yok edilmesinin gerçekleştirilmesi gerekir. İş sadece bununla bitmiyor. Aynı zamanda kurulum aşamasından önce kurulumu gerçekleştirilecek olan fidanların  yapı tipi ve büyüme oranlarıda saptanmaya çalışılmaktadır. Genelde en sık yapılan hatalardan birisi de  Ekim süreçlerinde acele etmeye başlamaktır. Mevsime en uygun zaman dilimlerinin hangi dönemler olduğu da araştırılmalı ve uygun mevsim döneminde fidan kurulumlarının yapılması gerekmektedir.Fidanlık Kurulumu her ne kadar basit bir işlem gibi gözükmüş olsa da tam manası ile öyle olmadığını söylememiz mümkündür.

Fidanlık Kurulumu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyanın yapı gereğini %30 civarında olan kısımlarının ormanlık alanlarla kaplı olduğu düşünüldüğünde, ağaçların ve orman alanlarının verimli şekilde kullanılarak geliştirilmesi doğal olarak daha fazla  önem arz etmeye başlar hale gelmiştir. Fidanlık kurulacak alanları amacına mutlaka uygun şekilde kullanılması gerekmektedir. Özellikle doğa içlerinde yer alacak kurulum işlemleri sırasında serpme işlemlerine de dikkat edilmesi gerekir. Fidanların dikilme işlemleri bitmesinin ardından bekleme yapılmadan hemen sulama işlemlerine de mutlaka geçiş yapılması gerekmektedir. Ayrıca  çok fazla iri taneli fidanlar kullanılmamasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Fidanlık Kurulumu  doğru ve amacına uygun şekilde yapmak ve aynı zamanda da verim alabilmek adına belirtmiş olduğumuz bu hususlara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Fidan tohumlarının ise orijinal olması en temel şartlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fidanlık Kurulum Planlanması

Ormanları yapılandırmak ve daha modern hale getirmenin en temel amaçlarından birisi de bu tür fidanlık kurulumu yoluna başvurmak olacaktır.  Bu işlem ülkemizin tarımsal açıdan kalkınmasına en iyi şekilde olanak sağlayan gelişmelerden biri olacağı için mutlaka bu yola başvurulması gerekir. Fidanlık kurulumlarının gerçekleştirilmeden önce ilk olarak hangi şehir alanları ve belde için uygun olduğu araştırılması gerekir. Fakat genel anlamda ülkemizde pek çok belde ve şehir alanlarını inceleme altına aldığımızda ise fidanlık kurulumlarının mümkün olduğunu söylememiz mümkündür. Fidanlık Kurulumu işçiliklerinde boş orman arazilerin ilk surette değerlendirilmesi son derece önemli bir husus olarak bilinmektedir. Köy ve diğer beldelerde de  farklı fiyatlandırılmalarla bu süreçler tamamlanmış olur. Fidanlık kurulumlarının yapılacağı yerlerinde mutlaka önceden araştırılması gerekmektedir. Doğrıu fidanlık alanlarında ekim işlemleri yapılması gerekir. Bu sayede fidan ekim işlemleri sayesinde özel ağaçlandırma alanlarının yaratılması ve doğanın daha fazla geliştirilmsi sağlanmış olunur.