Bozuk Orman Rehabilitasyon

Bozuk Orman Rehabilitasyonu

Bozuk yahut verimsiz ormanlar için yapılması gereken adımlardan birisi de tekrardan canlandırılmasıdır. Bu yüzden dolayı ülkemizde sık yapılan işlemlerden biri olarak karşımıza Bozuk Orman Rehabilitasyonu çıkıyor. Kimi yerlerde mevcut ormanların bozuk ve verimsiz olması, yetersiz özelliklere sahip olması korunması, aşılanması, canlandırma işlemlerinin yapılmasını da ihtiyaç haline dönüştürmeye başlamıştır. Ülkemizin sosyo ekonomik açıdan gelişmesi adına bu gibi yollara mutlaka başvurulması gerekir. Bu sayede ülkemizi daha fazla geliştirmek ve orman kaynaklarından yararlanmak mümkün hale dönüşmeye başlamış olur. Ülkemiz orman varlığı  açısından inceleme altına aldığımızda ise yetersiz kalmış olduğunu da net bir şekilde görebiliyoruz.

Bozuk Orman Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Ülkemizin ekonomik ve sosyolojik açıdan gelişimine bir an evvel katkı sağlayabilmesi adına Bozuk Orman Rehabilitasyonuna mutlak surette başvurulması gerekir. Bu tür rehabilitasyon çalışmalarının gerçekleşmesi ile birlikte orman mevkine yakın olan köylülerin hem iş bulmasına olanak sağlanırken hem de  ormanların yenilenmesi için de oldukça fayda sağlayacağı görülüyor. Tabi ki burada kş en önemli dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de bozuk olan ormanların düzenlenmesi ve yeniden kullanıma sürüklenmesi sırasında bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bozuk Orman Rehabilitasyonu işlemlerini sizlerde yaparak ormanların geliştirilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Rehabilitasyona başlamadan önce muhakkak iyi bir planlamanın yapılması gerekiyor. Planlanma sonrasında bu yola başvurulması gerekmektedir. Bozuk olan ormanların düzeltilmesi adına yapılacak en basit yollardan birisi  ağaçlandırma ve fidan yerleşimleri yapılmasıdır. Bu sayede bozuk orman alanları düzeltilerek yeniden verimli şekilde kullanılması sağlanmış olunur. Fakat orman alanlarında ağaçlandırma yahut fidan dikim işlemlerine geçilmeden önce erozyonun ortadan kaldırılması mutlaka gereken bir durumdur. Biyolojik yapıya uygun olan ormanlarda yenileme çalışması normalden daha kolay şekilde yapılmaktadır. Fakat bu gibi yerlerde de mutlaka erozyon kontrollerinin yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu işlemlerin sırasıyla yerine getirilmesinin ardından Bozuk Orman Rehabilitasyonu gerçekleştirilebilmektedir.

Bozuk Orman Rehabilitasyonu  Yapmak

Rehabilitasyon alanlarında daha doğru olacak işlemlerden birisi de şerit belirleyerek işe başlamak  olacaktır. Fakat orman bozukluğunun giderilmesi adına bir diğer dikkat edilmesi gereken işlemlerden birisi de kesinlikle ruhsatsız iş yapılmaması gerektiğidir. Orman sahası için yapılması gereken en önemli hususlardan birisi de erozyon, tahribat ve verimsiz ortamları ortadan kaldırmak adına mutlaka Bozuk Orman Rehabilitasyonu işlemlerine başvurmak olacaktır. Bozuk Orman Rehabilitasyonuna başvuracak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli hususlardan birisi de mutlaka doğru ürün ve doğru tohumları kullanarak projeye hemen başlanması gerekiyor. Özellikle ekim süreçleri içerisinde aşırı derece de dikim yapmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bozuk ormanların rehabilitasyon işlemlerini gerçekleştirirken mutlaka belirli bir program dahilinde hareket etmeniz gerekmektedir. Bu sayede bozuk orman alanların yenilenmesi kısa süre içerisinde gerçekleştirilmiş olunur.